Това не е вродено умение, с което само някои се раждат, не е някакъв рядък ген, който само малцина късметлии наследяват, нито е тривиална дейност, която всеки може да прави. Хората не се раждат като тестери.
Ето четири неща, които отличават страхотните тестери.
Kогато тествате софтуер, просто приемете, че има грешки. Ако подхождате към софтуера така, сякаш трябва да работи и опитате да намерите грешки, няма да намерите много. Ще видите това, което очаквате да видите. Вместо това си казвайте: „Всъщност няма как да проработи. Немислимо е да работи. Някой всъщност се опитва да ви измами, представяйки този софтуер за „работещ“.“
С това разбиране, принудете софтуера да ви докаже, че грешите. Накарайте го да извърши всяко действие и да демонстрира всяко поведение, докато успее неоспоримо да ви убеди в противното, че не е измама или фасада. Че това всъщност е работещ софтуер .
Казано по друг начин: софтуерът трябва да се смята за виновен до доказване на невинността си.
Способността да виждаш света от чужда гледна точка, да разбираш чуждия опит и да чувстваш това, което другите чувстват, не е лесна.
Добрите тестери са в състояние да представят себе си на мястото на потребителя, да предвидят какво могат да направят, как могат да бъдат объркани или защо могат да бъдат разочаровани. Дълбокото разбиране на потребителите и копирането на тяхното поведение, позволява на тестерите да откриват грешки, преди да причинят реални проблеми на реалните потребители.
Ако тестването можеше да се филтрира в прост списък от действия, нямаше да имаме нужда от тестери. Тестването е нелинейна, непредвидима дейност. Изисква критично мислене, креативност и разчита колкото на инстинкта и интуицията, толкова и на алгоритмичното изпълнение на действията. Тестването често има проучвателен характер – не знаете напълно накъде отивате, когато започнете.
Като тестер трябва да ви е удобно да започнете вашето пътуване без карта и посока. Този непредсказуем и непознаваем аспект на тестването е обезпокоителен за някои, но добрите тестери процъфтяват в него.
Като тестер вие тествате софтуер, но имайте предвид преди всичко, че софтуерът е само крайният продукт на дълъг процес. Това е крайният резултат от група хора, които си сътрудничат с течение на времето, за да създадат нещо по-голямо и по-сложно, отколкото всеки един от тях би могъл да създаде поотделно.
Дефектите в софтуера не просто възникват, те са симптоми на проблеми в този процес. По този начин, като тестер трябва да се занимавате с процеса на разработка на софтуер и поведението на хората в него толкова, колкото и с крайния софтуерен продукт.