В настоящото четиво ще имате неворятната възможност да прочетете онова, което другаде трудно ще ви кажат, камо ли да ви обяснят подробно. Тъй като JQA е единственото постакадемично обучение, имащо за цел да ви приближи максимално до QA трудовата обстановка, ние сме длъжни да ви запознаем с това какво е Test Case, какви са неговите атрибути и т.н.
Това представлява тестови сценарий, описващ начина, по който продукта извършва очаквано (предварително закодирано) действие. Хората със съответната компетенция (най-често програмисти) са свършили работа, свързана с писането на кодове на различни компютърни езици.
Поради сложността на този тип дейност, дори и най-големите професионалисти трудно могат да покрият всички възможни сценарии и от това честичко произлизат грешки. Някои от тези неточности из кодовете са трудно откриваеми, така че за целта се изисква професионален поглед при проверка на вече свършената от програмист работа.
Ето защо е важно QA специалистът да може да локализира, анализира и поправя грешките в написания продукт, при това да го прави бързо, качествено и най-вече да не „претупва“ работата си. Тези и още доста качества се изискват от днешните работодатели, търсещи подобен тип специалисти, каквито подготвяме и ние.
Добрият Test Case се познава лесно. Той дава възможност и за обратното – да откроим добрия QA специалист от неопитния такъв само по начина, по който е изготвено (изискването за специфично заглавие, от което се разбира за какво става въпрос, също е важно да бъде спазено).
Един Test Case трябва да разполага с кристално ясно описани стъпки, които да насочват четящия към точно онова нещо, което трябва да провери, разбере и изпълни по задание. Разбираемостта на описаните точки трябва да бъде на такова ниво, че дори и човек, незанимавал се с програмиране или с каквато и да е IT дейност, да изпълни стъпките на един тест кейс.
Атрибутите на Test Case-ът са няколко, като обхващат от заглавието и номера (ID-то) , та докато стигнем до заключението (Pass or Fail). В текста днес ще минем през всеки един атрибут на Test Case-а и ще се опитаме да засегнем най-важното поотделно, така че пригответе се за четене и попиване на нови знания!
Ако вие сте човекът, от когото зависи как да се казва един тест кейс, то поставете се в обувките на програмиста. Как би ви било най-лесно да започнете и по-скоро какво име би ви улеснило да започнете от нулата с четенето и съответно с изпълнението на тест кейс;
Това автоматично означава, че не е нужно да се стискате с информацията, която му давате. В никакъв случай обяснението да е по-кратко от името на кейса;
Нека и не забравяме, че по този начин давате доста по-аргументиран и завършен вид на тест кейса си.
Ако, обаче сте открили наличие на бъг, то тестът е негативен с оценка съответно Fail и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО го прикачате към теста при връщането му към разработчиците на софтуерния продукт.